یادداشت مجله رودکی بر نمایشگاه استاد داوود شهیدی

نگارخانه لیتو

داود شیهدی، پس از ده سال کار در زمینه طرح، اولین نمایشگاه انفرادی خود را بر پا کرد. او از فصلنامه آبنوس دانشگاه پهلوی با طرح های ساده ای شروع کرد و با هفته نامه های خوشه، فردوسی و روزنامه های کیهان ، اطلاعات، آیندگان ادامه داد.

لزوم همخوانی اندیشه و خط سبب شد که برای مدتی بیشتر کار کند و کمتر عرضه. روی این اصل، رفته رفته خطوط شکل گرفتند و سیر تکاملی کار او ادامه پیدا کرد.

" طنز سیاه" فضای کارهای شهیدی را تشکیل می دهد و اضطراب، درونمایه آنها است. کافکا، هدایت، کامو، سارتر، نیچه و برگمن در شکل گرفتن محتوای اندیشه او و " گورمه لن" در قوت بخشیدن به خطهایش تاثیر گذارده اند و در کل هنرمندی خلق شده است که جدا از همه آنها، با یک خط فکری مشخص و مستقل گام بر می دارد.

کارهای شهیدی قصد خنداندن ندارند. انسان های گرفتار و مضطرب او از برقرار کردن رابطه – از هیچ نوعش- نمی توانند موفق باشند. بیرحمی و خشونت محیط نیز با آنها ظالمانه رفتار می کند و سرانجام آدمیانی در مانده در اعمال تنگناها و در نهایت بدبختی می شوند که در عین حال، هویت دارند.

شهیدی به یک بیان فلسفی گونه در باره جنگ و مرگ در طراحی دست پیدا کرده است که راهبر کارهای آتی و ضامن موفقیت او خواهد بود. طنز سیاه و رنگ سیاه در کارهای شهیدی فضایی دهشتناک خلق کرده است، اما او به تازگی به سوی رنگ نیز جلب شده است . بدیهی است که رنگها نیز در خدمت اندیشه او قرار گرفته و فضای تیره و غمگینانه را پر خواهند کرد.

" ماهنامه فرهنگی رودکی"
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات