یادداشت استاد داوود شهیدی - روزنامۀ اعتماد

مشاهده ی یک معماری

از: داوود شهیدی

می گویم که تمام هنرها در معماری مستتر هستند. در تعاریف سنت گرای معماری، این هنرها هستند که به شکل تزئین بر بدنه ی ساختمان می آویزند و آن را می آرایند. و یا در معماری معاصر، در اندیشه های زیبا شناسی نفوذ می کنند و به تعبیری آن را و ارزش هایش را تسخیر می کنند و از آن خود می کنند و برای مثال، تعریف معماری می شود: یک مجسمه با عملکرد زیست. و خب، این به معنی حضور تمام موارد مربوط به مجسمه سازی مدرن و برای مثال ترکیبات حجمی، در معماری است.

ولی همین ترکیبات حجمی اسکالپچرال در معماری را باید مشاهده کرد و دید.

و طبیعی است که این، با به کار گیری ابزار هنر است که می باید، تا دید نو و مجرد یک هنرمند به روایت موهولی ناگی، درک و دریافت شود. و این تنها با خلق یک نگاه هشیار و تیز و کنکاشگر امکان پذیر است  که تنها در هنرعکاسی است که یافت می شود. و خب باز هم این هنر است که وارد میدان درک فضای معماری می شود.

و حالا انرژی نهان در فضا و حجم را مطرح می کنم که به انسان منتقل می شود و او را در امتداد یک مسیر به حرکت در آورد تا به تعبیری پروسه ی حرکت در فضای معماری تحقق یابد. و این بار، تنها مدیوم بیانی شایسته و پذیرای انجام این امر هنر سینما است. و می بینیم که باز هم این عرصه هنر و دانش مربوط به امر زیباشناسی است که کار ساز است.

حال در یک نتیجه گیری ساده در می یابیم که در تمام گردش ها و گردشگری های شهری، با این موبایل هوشمند که این روز ها، در جیب و کیف همه مان است و البته  با اندکی کسب دانش عکاسی و سینما، می شود امر مشاهده ی یک معماری را انجام داد. همین!
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات